Tutorijal

Savjeti za žene s dugom kosom

By  | 

Dugu kosu koja je u dobrom kvalitetu treba gledati kao na nešto što bi mnoge poželjele da imaju i tako se prema njoj i odnositi- kao prema nečem vrlo vrijednom, a opet vrlo lako kvarljivom ako se ne održava i njeguje.

Loše feniranje pretoplim fenovima i lošim četkama je pored amaterskog farbanja ono što najviše isušuje i ujedno upropaštava dugu kosu. Pri kupovini fena izaberite malo slabiji i provedite malo više vremena u sušenju kose, ili koristite smanjenu toplotu na fenu, ili ga odmaknite što dalje od kose ako je jako vruć.

cetka-za-feniranje-termix

Ne perite dugu kosu često (dva puta sedmično je optimalno) jer šampon – deterdžent nagriza kosu. Koristite po mogućnosti što prirodnije šampone sa što manje hemije.

Redovno koristite pakovanja za kosu jer redovnim njegovanjem duge kose naizgled ne posižete ništa i čini vam se da kosa ostaje ista kao i prije, ali ukoliko sve to ne biste činili kosa bi vam propala i taj efekat biste definitivno vidjeli. Dakle nemojte da vas obeshrabri ako vam kosa poslje svakog pakovanja nije fenomenalna.

Redovno šišanje je neophodno svakoj dugoj kosi, čiji su krajevi skloni cvjetanju i sušenju, a koje ima tendenciju da se proširi i na dužinu vlasi koje se ne skraćuje redovno.

cetka za rascesljavanje

 

Redovno češljanje se preporučuje onim dugim kosama koje su suvlje, ali tu treba biti vrlo pažljiv i češljati polako i bez čupanja jer se u suprotnom postiže kontra efekat.

Izbalansirana ishrana i uzimanje dovoljne količine vode čine da duga kosa ima potporu i iznutra, jer ono što je blagotvorno za ceo organizam se odnosi i na kosu.